X

اخبار و مقالات

07

اختلالات شایع خواب شامل بی خوابی، خواب‌ آلودگی زیاد روزانه و خستگی، اختلالات تنفسی هنگام خواب، اختلالات حرکتی هنگام خواب و اشکالات رفتاری هنگام خواب، در درصدی از افراد جامعه به شکلی مهم و آزاردهنده، دیده می شود.

توجه نکردن به اختلالات خواب و درمان نکردن آنها نه تنها به کارآیی پایین افراد، بلکه به تبعات قابل توجه جسمی و عصب روانشناختی منجر می شود، چنانچه هر یک از ما درجاتی از اختلالات خواب را تجربه می کنیم، ممکن است ارزیابی از سوی متخصص اختلالات خواب و اقدامات تشخیصی و درمانی در مورد ما ضرورت بالینی جدی داشته باشد.

تست خواب یا سومنوگرافی  (PSQ): مطالعه ای است که در حین خواب  بیمار  انجام می گردد تا مراحل خواب ،حرکتهای اضافی در حین خواب  و تعداد آپنه ها(توقف تنفسی)  را ثبت می کند.
این بررسی در کسانی که خواب آلودگی روزانه  یا احساس خستگی مفرط  و یا خر وپف های مکرر دارند ، باید انجام گردد.
این تست همچنین در افراد  دیابتی، که کنترل قند علی رغم مصرف انسولین و داروی خوراکی، به سختی  انجام می گیرد و یا افرادی که فشار خون مقاوم به دارو  و یا چاقی مفرط و نارسایی قلبی دارند نیز انجام می شود .

تست خواب بهتر است در موارد زیر نیز انجام گردد:
الف) قبل از هرگونه جراحی برای افراد چاق
ب ) جراحی های زیبایی جهت چاقی شکم
ج ) قبل از انجام جراحی CABG
د )افرادی که سابقه مشکل در هوشیار شدن بعد از عمل جراحی  داشته اند.

چون آپنه های مکرر در خواب باعث ایجاد استرس بیمار و ترشح هورمونهای استرس  می گردد که باعث  اتفاقات بدتری مانند سکته مغزی یا سکته قلبی  حین خواب ، آریتمی های قلبی و فشار خون بالا  مقاوم به دارو می گردد.

تست خواب بسیار ساده است و برای بیمار مشکلی را ایجاد نمی کند. تکنیسین خواب با نصب الکترودهایی بر روی سر فرد می تواند میزان اکسیژن و دی اکسید کربن خون را ثبت کرده و میزان فشار هوای بینی را به طور دقیق اندازه گیری کند. سنسورهای حساسی نیز بر روی چانه جهت سنجش قدرت عضلات چانه در خواب قرار می گیرد.

برای ضبط صدای خرخر نیز از یک میکروفون بسیار کوچک استفاده می شود. برخی از دستگاه های سنجش اختلالات خواب مجهز به کمربند روی شکم و سینه هستند که ریتم تنفسی فرد را ثبت می کنند.

اینگونه دستگاهها به گونه ای طراحی شده است که بیمار را اذیت نمی کند تا خواب طبیعی داشته باشد . تکنسین تا صبح، خواب و فعالیت های مغزی را با استفاده از نوار مغزی ثبت می کند.

با عضویت در باشگاه مشتریان عرفان، می توانید از خدمات کلینیک خواب عرفان به همراه تخفیف و اولویت اول در پذیرش بهره مند شوید.

Actions: E-mail | Permalink |
تلفن تماس

تلفن گویا :02172948

تلفن ثابت :02122067830

اینستاگرام : erfanclub.ir
پست الکترونیک : info@erfanclub.ir

آدرس

آدرس باشگاه مشتریان : تهران، سعادت آباد، خیابان سرو غربى، بعد از میدان شهرداری، خیابان صدف، خیابان صنوبر، پلاک 6، طبقه چهارم
واحد مدیریت گروه خدمات درمانی عرفان سلامت: 

تهران، سعادت آباد، خیابان سرو غربی، بعد از میدان شهرداری، خیابان صدف، خیابان صنوبر، پلاک 6، طبقه اول

دی ان ان